Skip to main content
پروژه هاویلا

ویلا ساسان

By اکتبر 19, 2022فوریه 18th, 2023بدون دیدگاه

معرفی پروژه

وضع موجود

معماری برازنده دهه 40 و 50 میلادی نه تنها بر روی ساختمان‌های شاخص معماران به نام دوره طلایی معماری خود نمایی می‌کرد، بلکه تاثیری شگرف بر معماری بدنه یا همان ساختمان‌های معمول شهری گذاشت.
بنای موجود در پروژه ویلا ساسان واقع در قطعه‌ای جنوبی در خیابان ساسان کامرانیه ساختمای از این دسته بود. حجم‌های نرم در نماهای بیرونی در کنار حجم‌های مکعبی شکل در پوششی از سنگ مرمر خاکستری که در گذر زمان با آسیب‌های جدی مواجه شده بود. در داخل بنا عناصری از معماری ایرانی که مشخصا در زمانی بعد از احداث ویلا اضافه شده بودند و با وجود جذابیت اولیه، هویت و اصالت چندانی نداشتند.

هدف اولیه

برنامه‌ی اولیه کارفرما بازسازی این ویلا به گونه‌ای بود که اجاره به مصرف‌کننده اداری و مسکونی رو در آینده فراهم کند.

اولین تجربه‌ی ویلا در بدنه شهری

معمولا پروژه‌های ویلایی در دفتر ما منحصر به حومه‌ی شهر و بناهایی بود که مستقل عمل می‌کردند. این اولین تجربه‌ی ما در برخورد با طراحی ویلایی بود که می‌بایست بخشی از بدنه‌ی شهری باشد.

روند طراحی

تصمیم گرفتیم هر عنصری قابلیت حفظ در بنا را داشت، دست نخورده باقی گذاریم. در نتیجه تنها در پوشش‌های خارجی اقدام به استفاده از آجر قزاقی کردیم. همان گونه که در پوشش قدیمی حجم‌های مختلف با استفاده از سنگ مرمر تک‌رنگ با بافت‌های متفاوت استفاده شده بود، ما نیز از آجر قزاقی در بافت‌های مختلف ولی تک رنگ استفاده کردیم. آجر مشبک در جان‌پناه بام جهت سایه‌اندازی و تنوع در بافت نما استفاده شد. خط آسمان پروژه یکنواخت شد.

تلاش ما در جهت حذف نرده‌های فلزی جدا کننده قطعه از خیابان با مخالفت کارفرما شکست خورد. در نتیجه تصمیم به استفاده از ورق فلزی برش‌خورده کردیم جهت ایجاد پوسته‌ای نیمه‌شفاف که در گذر زمان با پوشش گیاهی پوشانده شود.

طراحی داخلی

در داخل بنا تصمیم به استفاده از رنگ‌های خنثی در سبکی کاملا معاصر گرفتیم تا برای مصرف‌کننده‌ی آتی محدویتی در چیدمان ایجاد نشود. متریال‌های بتن پیش‌ساخته و سرامیک با رگه‌های طوسی رنگ به ما در این امر یاری کردند و در انتها جداره نورگیر ساختمان با ترکیبی تصادفی از آجرسفید و آینه نقره‌ای پوشانده شد.

حیاط پروژه با جداره‌ای متاثر از نما و باغچه‌هایی با تنوع گیاهی و عناصر مختلف به طرح اضافه شد.

برای اطلاعات بيشتر میتوانید از صفحه مربوط به ویلا ساسان در دانشنامه هنرمعماری بازدید کنید.

همچنین انیمیشن معماری این پروژه در آپارات را میتوانید اینجا مشاهده کنید.https://www.aparat.com/v/Gtw15

وضع موجود

پس از بازسازی

فضای بیرونی

فضای داخلی

نظر خود را بنویسید