Skip to main content
اخبارپروژه هاپیمانکاریمقاله ها

 بهسازی عایق رطوبتی گنبد برج پارس

By دسامبر 31, 2022فوریه 17th, 2023بدون دیدگاه

ترميم عایق رطوبتی گنبد برج پارس

معرفی پروژه

برج پارس در خیابان آفریقا(جردن) واقع شده است که این ساختمان به عنوان ساختمان مرکزی بیمه مرکزی ایران استفاده می شود. این بنا یکی از ساختمان های شاخص تهران می باشد که توسط صمد سلیمان زاده با طراحی مانی تاجوری ساخته شده است. در این پروژه به وسیله عایق رطوبتی نوین با استفاده از مواد پلیمری و نانو پوسته گنبد را مرمت نمودیم.

وضع موجود:

در قسمت گنبد این برج بروز ترکها و نشستهای سازه ای باعث ایجاد آسیب در آب بندی شده بود که در نتيجه مشکلاتی برای کاربران ایجاد شده بود.

به دلیل مشکلات دسترسی به سطح گنبد،‌ پیشنهاداتی برای اجرای عایق به صورت منفی(از داخل گنبد) به صاحب کار ارایه شده بود. در مشاوره ابتدایی که توسط کارشناسان ایوان مهرازی صورت گرفت، این روش به صورت کامل رد شد. زیرا استفاده از این روش ممكن بود در کوتاه مدت مشکل را حل کند، ولی در درازمدت نه تنها دوباره با مشکل آب بندی مواجه می شد،‌بلکه امکان آسیب بیشتر بر روی سطح گنبد و همچنین سقوط آن را در محدوده پرترافیک خیابان آفریقا ایجاد می نمود.

از طرف دیگر به دليل پاره ای مشكلات، امان ایجاد محدودیت ترافیکی و استفاده از داربست برای ترميم سطح گنبد وجود نداشت. در نتیجه تصميم به استفاده از نیروهای ماهر کار در ارتفاع(راپل) گرفته شد.

پروسه آب بندی:

در مرحله اول شستشوی کامل سطح گنبد با استفاده از دستگاه واتر جت انجام شد. لایه پلیمری مایع جهت پر کردن ترکهای سطحی بر روی سطح گنبد اجرا شد. در مرحله بعد توری مش بر روی گنبد گسترده شد ترکیبی از مواد پودری و مایع پلیمری بر روی توری اجرا شد.

به دلیل نیاز به دمای بالای ۵ درجه سانتی گراد جهت گیرش مواد پلیمری، عملیات در آذر ماه ۱۴۰۱ متوقف گردید.

مرحله بعدی عمليات در اسفند ۱۴۰۱ با اجرای لایه نهایی مواد پلیمری بر روی سطح گنبد ادامه خواهد رافت و در مرحله آخر لایه مواد نانو جهت ایجاد آبگریزی کامل بر روی سطح پاشیده خواهد شد.

در این پروژه شرکتهای نانو اکسیر ایرانیان، آریان عمود،‌ایستا هوم و آکوارزین ما را یاری نمودند.

تصاویر اجرایی

نظر خود را بنویسید